Proč se nám ucpává nos a nemůžeme volně dýchat?
Rozkvetlá jarní louka, pro někoho balzám na duši, pro jiného ucpaný nos, vodnatý sekret řinoucí se z nosu. Stejně jako ucpaný nos při nachlazení, který nám bere chuť do života, zhoršuje naše soustředění a zaplavuje odpadkový koš pod stolem spotřebovanými papírovými kapesníčky. Kde se vlastně rýma bere? Má smysl jí léčit? A trvá skutečně pouhých nebo dokonce až sedm dní?
Co vlastně rýma znamená
Při rýmě probíhá na sliznici, která pokrývá nosní dutiny, zánět. Sliznice bolí, uvolňuje vodnatý až hnisavý sekret a je nateklá. Sliznice v dutinách tak reaguje na různé podněty a impulsy, které se k ní dostávají z našeho okolí. V první řadě jsou to různé patogeny, nejčastěji viry, v druhé řadě látky, které vyvolávají alergickou reakci – alergeny.
Existuje ovšem více možností, jak akutně podráždit nosní sliznici. Kdo si vzpomene na to nepříjemný dráždivý pocit v nose nebo podrážděné oči, když snědl jídlo s křenem nebo jiným ostrým kořením? Nosní sliznici může stejně tak dobře podráždit znečištěný vzduch, prach, plyny a kouře. Nebo dokonce i náhlá změna počasí, z chladného na teplé. Podráždění nosu však vzniká i při nesprávném použití nosního spreje. Pokud tak činíme opakovaně, můžeme si sliznici nosu dokonce poškodit.
Na stav a funkci nosní sliznice mají vliv i další faktory. Mezi ně patří alkohol, léky, hormonální vlivy, stres a psychická zátěž. Tyto dlouhodobě působící vlivy však mohou vést k tomu, že se rýma stává chronickou. Dýchání nosem je potom častější nebo je trvale obtížné. Typické je, že hlen proudí až do krku. Výsledkem je často pálení v krku a kašel. K tomu se mohou připojit bolesti hlavy nebo obličeje, únava, nemožnost soustředění.