Jak jsme hodnotili

Srovnání topických (lokálních/místních) léků na bolest jsme ve Pharmatestu opřeli především o výsledky klinických studií, které byly s těmito léčivy v poslední době prováděny. Čerpali jsme také doporučení odborných společností. Avšak ty hovoří o topických přípravcích s NSAID obecně jako takových, a nikoli o jednotlivých molekulách. Abychom mohli monitorovat zkušenosti s jednotlivými účinnými látkami z praxe, museli jsme se proto zaměřit na výsledky velkých meta-analýz a kontrolovaných klinických studií.

Porovnávané topické (lokální/místní)  léky na bolest, které jsou na českém trhu nejprodávanější, obsahují 3 druhy molekul: diclofenac, ibuprofen a nimesulid. Tyto 3 molekuly byly předmětem naší analýzy.

Jaké faktory vstupovaly do hodnocení?

  1. Penetrace účinných látek pokožkou – velikost molekuly

Čím lépe proniká účinná látka přes pokožku až hlouběji do tkání, k místu účinku – svaly, šlachy, vazy nebo kloubní synovie, tím lépe dokáže dosáhnout koncentrace, která je nezbytná pro vyvolání účinku. Pomáhá velikost molekuly. Čím je molekula menší, tím lépe proniká.

V tomto kritériu nejlépe hodnotíme ibuprofen velikosti 206 g / mol, následuje diclofenac velikosti 296 g / mol, poslední je nimesulid 308 g / mol.

 

  1. Penetrace účinných látek pokožkou – disociační konstanta

Důležitá je také hodnota jejich disociační konstanty (pKa). Opět čím nižší, tím lépe. Jak vysvětlit vliv disociační konstanty? Zánětem postižená tkáň má kyselé pH. Látky ze skupiny NSAID, které jsou kyselejší, tzn. mají i nižší hodnoty pKa, tj. hodnotu disociační konstanty, budou neionizované, nebudou tvořit částice kladné nebo záporné, a tak budou lépe procházet přes tukovou vrstvu do buňky. Dosáhnou tak vyšších koncentrací v buňkách obsahujících enzymy cyklooxygenázy. Ano, to jsou právě ty enzymy, které musí NSAID inhibovat, aby zbrzdily tvorbu prostaglandinů (viz Mechanismus účinku NSAID a trocha farmakologie).

Jaké jsou hodnoty pKa námi hodnocených léků? Vede diclofenac s disociační konstantou 3,9, následuje ibuprofen 4,9, a potom nimesulid 6,6.

 

  1. Penetrace účinných látek pokožkou – vazba na bílkoviny

Je také důležité, že v zanícené tkáni se vyskytuje více bílkovin. Vyšší vazba té které molekuly na bílkoviny znamená vyšší koncentraci v místě účinku. Když si porovnáme námi porovnávané účinné látky, tak nejvyšší procento vazby na bílkoviny vykazují diclofenac a ibuprofen – 99%, nimesulid má hodnotu až 97,5%.

 

  1. Forma účinné látky

Nelze říci, že určitá léková forma je lepší než druhá. Záleží hodně na preferenci nebo komfortu uživatele. Každá forma má nějaké výhody i nevýhody. Účinnost je totiž do značné míry ovlivněna samotnou účinnou látkou. Kvalitní studie porovnávající mezi sebou gely, masti nebo spreje nenajdeme.

Můžeme však vycházet ze zkušeností odborníků, kteří doporučují spíše gely a Emulgel jako lépe pronikající do místa problému. Proto formu gelů a Emulgel uvádíme u jednotlivých léků jako výhodu.

 

  1. Klinická data

Naše srovnávání by však nebylo úplné, kdybychom se nezaměřili na výsledky meta-analýz a klinických studiích. Nejlepší v účinnosti vychází molekula diklofenaku. V metaanalýze z roku 2018, která mapovala 40 kontrolovaných kllinických studií srovnávajících klinický účinek lokálních NSA, se jevil diclofenac (zde ve formě náplasti) jako nejúčinnější NSAID pro úlevu od bolesti. Velmi dobré výsledky však dosahují krémy s obsahem ibuprofenu. Z různých důvodů pak propadají mezi lokálními NSAID látky jako ketoprofen, nimesulid nebo eltenac. Většina z nich však není předmětem našeho testu.

Kritéria 1-3 a 5 vstupovala do bodového hodnocení účinnosti – největší váhu měly výsledky klinických studií s jednotlivými molekulami. Bod 4 byl hodnocen jen slovně.

Ceny přípravků jsme zjistili na základě údajů z online lékáren DrMax.cz, Pilulka.cz, Lekarna.cz. za duben 2021 a jsme vytvořili jejich průměr. Cena za denní dávku je stanovena jako cena za gram lékové formy.