Jak jsme hodnotili
Upozorňujeme na to, že do našeho hodnocení jsme zařadili pouze nejprodávanější volně prodejné nosní spreje a kapky (hodnotili jsme nejprodávanější přípravky na trhu dle dat IMS, s vyšším než 2,5% tržním podílem). V hodnocení se tak neobjevily například známé nosní kapky. Jakmile přípravky s nižším tržním podílem dosáhnou vyšších prodejů a oblíbenosti, budou při budoucí aktualizaci hodnocení určitě zohledněny. Nyní by bez stanovení hranice prodejů byl žebříček hodnocených přípravků příliš dlouhý a nepřehledný.
Předmětem hodnocení také nejsou žádné přípravky vázané na předpis (nosní spreje s obsahem kortikosteroidů). Zároveň jsme nehodnotili přípravky s obsahem mořských vod a solí, které mají jiné indikace.
Pro výběr toho nejvhodnějšího přípravku je vhodné posoudit několik kritérií. Pro Pharmatest byly směrodatné následující:
- Pro řešení ucpaného nosu, odborně akutní rýmu, je důležitá doba/rychlost nástupu účinku podané látky. Potřebujeme totiž, aby se nám nosní průduchy uvolnily co nejdříve a mohli jsme začít volně dýchat. Většina posuzovaných látek má nástup účinku kolem 5 min. Oxymetazolin však nastupuje během několika desítek sekund. Proto je jeho hodnocení v této části nejvyšší.
- Zájmem pacienta zároveň je, aby účinek setrvával co nejdelší dobu (délka působení). Po aplikaci působí látky v intervalu 6-12 hodin, nejkratší dobu působí dle dostupných dat tramazolin, nejdelší dobu pak oxymetazolin. Nicméně je důležité připomenout, že častost používání spreje nebo kapek pro zprůchodnění dýchacích cest je založena na subjektivním vnímání. Uživatel by proto neměl aplikovat (vstřikovat sprej nebo kapat kapky) častěji během dne, než je uvedeno výrobcem v příbalovém letáku, který je povinnou součástí balení léku.
- Body navíc získávají přípravky, které kromě účinné látky pro splasknutí nosu (tj. nasální dekongesci) obsahují přidané látky navíc, které např. šetří sliznici nosu. Nejvyšší hodnocení obdržely u tohoto kritéria látky s obsahem dexpanthenolu nebo hyaluronátu sodného. Mají ochranný, zvlhčující nebo trofický efekt na sliznici, menší riziko jejího vysušování při častém používání, v extrémním případě působí preventivně i proti krvácení z nosu. Bodové hodnocení (i když nižší) si zaslouží i mentol nebo eukalyptus, které zlepšují ventilaci vzduchu, nemají ovšem ochranný charakter. V určitých případech mohou přivodit mírné riziko nesnášenlivosti, i když pro mnohé uživatele jsou zdrojem příjemného aroma.
- Další kapitolou k hodnocení je přítomnost nebo nepřítomnost konzervační látky ve složení přípravku. Jedná se o antimikrobiální přísady, které zabezpečují sterilitu roztoku. Zabraňují tomu, aby se po otevření spreje nebo kapek, nestal přípravek zdrojem kontaminace. I když je funkce těchto konzervantů v přípravcích nepostradatelná, jejich nevýhodou bývá často dráždění sliznic. Výhodu proto mají mechanické dávkovací systémy, kdy tekutina nijak nepřichází do kontaktu s okolním vzduchem, nemůže být tudíž kontaminována a být případným zdrojem infekce. Jediný přípravek z hodnocených, který neobsahuje konzervační látku, je Nasivin Sensitive. Ostatní přípravky konzervační látku obsahují. Přítomnost konzervantu benzalkoniumchlorid uvádíme ve slabých stránkách přípravků, neboť jde o starší látku, která přináší zvýšený výskyt podráždění sliznice.
Kritéria 1-3 vstupovala do celkové účinnosti a ovlivnila tak bodové hodnocení přípravků na škále od 1-5. Je nutné podotknout, že v účinnosti jsou přípravky porovnatelné a velmi blízko sebe.
- V hodnocení je také zohledněna cena přípravku. Konkrétně přepočítaná cena za 1 vstřik nebo nosní kapku. Vycházíme z toho, že i v rámci doporučeného dávkování výrobcem, je v případě nosních kapek a sprejů častost používání do značné míry dána subjektivním pocitem uživatele. Z praktických důvodů a „měření stejným metrem“ hodnotíme cenu za jednu aplikaci (tj. vstřik nebo kapku). U přípravků se stejnou vyhodnocenou účinností je na lepším pořadí přípravek levnější.