Jak jsme hodnotili?
Každodenní pálení žáhy postihuje zhruba každého desátého člověka v dospělé populaci. Nejčastějším řešením je pro pacienty nákup volně prodejných léků, tzv. antacid. Jedná se o léky, jejichž hlavním účinkem je neutralizace kyselého žaludečního obsahu. Tyto léky pomáhají nejen při pálení žáhy, mají také další účinky, jejichž spektrum se liší dle obsažených účinných látek nebo lékové formy. Jaká kritéria jsme při hodnocení léků na pálení žáhy brali do úvahy?
-
Jak široké je spektrum účinku
Jak jsme zmínili v úvodu, nejčastěji řeší lidé pálení žáhy nákupem volně prodejných léků z lékárny. Pokud potíže přetrvávají delší dobu nebo se zhoršují a nevyřeší je samoléčba, pak většinou vyhledávají lékaře. Pálení žáhy patří k příznakům tzv. horního dyspeptického syndromu, který zahrnuje trávicí potíže v horní části trávicího traktu, a proto je běžný i současný výskyt refluxu obsahu žaludku do jícnu, zánětů žaludku nebo vředů, většinou v oblasti žaludku nebo dvanáctníku (součást tenkého střeva). Je tedy žádoucí, pokud obsažená účinná látka v hodnoceném přípravku nabízí široké spektrum účinku právě na výše popsané potíže.
Nejčastěji se na trhu objevují přípravky s obsahem solí hořčíku a hliníku v různých kombinacích. Z námi hodnocených Maalox, Talcid, Rennie (zde i uhličitan vápenatý).
TALCID obsahuje látku hydrotalcit. Díky speciálně upravené struktuře dosahuje hydrotalcit prodlouženého účinku působení. Struktura účinné látky umožňuje postupné uvolňování iontů neutralizujících kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, která je hlavní složkou kyselých žaludečních šťáv. Navíc se ukazuje, že hydrotalcit má i další významné vlastnosti. Zpomaluje aktivitu trávicího enzymu pepsinu, váže žlučové kyseliny a podněcuje i tvorbu prostaglandinu, látky, která poskytuje ochranu sliznice jícnu a žaludku. Hydrotalcit mohou užívat děti už od 12 let. Hydrotalcit je navíc schválený i pro léčbu akutního nebo chronického zánětu žaludku a léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů.
Proto jsme hydrotalcit hodnotili jako nejlepší účinnou látku.
GAVISCON DUO EFFECT obsahuje kromě látek ze skupiny antacid také kyselinu alginovou. Kyselina alginová na povrchu žaludečního obsahu vytváří gel, který brání refluxu do jícnu. Navíc pokud již k refluxu dojde, zateče do jícnu většinou pouze gelová vrstva, která má neutrální pH. Vytvoření gelu je rychlé, objevuje se do několika sekund po požití a trvá několik hodin. Ve složení Gavisconu najdeme vyšší množství sodíku, proto je potřeba opatrnosti u pacientů léčených na vysoký krevní tlak nebo na otoky. Gaviscon je indikován k léčbě příznaků v souvislosti s refluxem a pálením žáhy, také pro poruchy trávení.
Tento parametr vstupoval do našeho hodnocení ze 60 %, dali jsme mu tedy nejvyšší váhu.
-
Nástup a trvání účinku / forma užívání
Toto kritérium vstupovalo do našeho hodnocení ze 30 %. Hodnotili jsme, jak rychle se projeví účinek přípravku, tedy jak rychle se pacientovi uleví a jak dlouho účinek přetrvává. Dívali jsme se také na formu užívání a s ní spojený komfort pro pacienta.
Nejrychlejší nástup účinku a nejdelší působení vykazuje hydrotalcid (přípravek Talcid) a také kyselina alginová (Gaviscon). Kyselina alginová má nástup během 3 minut, účinek přetrvává až 4 hodiny. Dlouhou dobu působení vykazuje také hydrotalcid, neboť se díky speciální struktuře uvolňuje postupně.
Maalox obsahuje neutralizační látky hydroxid hlinitý a hydroxid hořečnatý. Mají poměrně rychlý nástup účinku. Jejich působení je závislé na přítomnosti stravy. V její přítomnosti účinkují až 2 hodiny. Hlavní složkou zdravotnického prostředku Rennie je uhličitna vápenatý. Jedná se o slabé antacidum, jehož účinek nastupuje rychle, přetrvává asi hodinu.
Všechny hodnocené přípravky mají formu žvýkacích tablet, které jsou pro pacienta výhodné a snadno uživatelné. Maalox suspenze je jediný dostupný v roztoku a je možné jej pohodlně užívat na lžíci, což ocení především pacienti s trávicími obtížemi.
-
Nežádoucí účinky a kontraindikace s dalšími léky
Protože hodnocené přípravky obsahují hořčík, sodík, vápník, je při jejich užívání vhodná opatrnost. Pro bližší informaci si přečtěte vždy před použitím léku příbalovou informaci, kde jsou uvedeny i kontraindikace a upozornění při použití. Toto kritérium získalo 10% váhu v našem hodnocení.
Nejširší spektrum kontraindikací mají přípravky Rennie a Gaviscon. Rennie obsahuje vyšší množství vápníku, na které je třeba si dát pozor při léčbě pacientů s hyperkalcémií, nefrokalcinózou a rekurentními ledvinovými kameny. Gaviscon obsahuje sodík, nevhodný u pacientů s otoky nebo vysokým krevním tlakem.
Ostatní přípravky Maalox, Talcid mají též řadu kontraindikací. Neměli by je užívat pacienti s onemocněním ledvin. Mohou přispívat k zácpě. Veškeré údaje vztahující se k této oblasti jsou povinnou součástí příbalové informace k léku.
Rennie a Talcid je možné užívat už od 12 let věku. Rennie je sice slabé antacidum, ale dá se užívat při těhotenství i v 1. trimestru, což je nepochybně výhoda.
Do našeho hodnocení jsme zahrnuli pouze volně prodejné léky s tržním podílem vyšším než 2,5 % s výjimkou Rennie Ice, který má status zdravotnického prostředku. V hodnocení je zahrnutý, protože dosahuje vůbec největších prodejů a obliby u pacientů. Pod čarou jsme pak uvedli pouze slovní hodnocení přípravku Vitar Soda, který je taktéž velmi prodávaný, ale nejedná se o léčivo, nýbrž o doplněk stravy.
Ceny přípravků byly opět brány průměrem ze 3 internetových lékáren, Drmax.cz, Pilulka.cz a Lekarna.cz za duben 2021.