Jaké druhy rýmy rozeznáváme?
Nos představuje první zastávku jako kontrolní a přípravná stanice pro vdechovaný vzduch. Z toho důvodu je nosní sliznice vystavena extrémně a intenzívně vdechovaným částicím a patogenům. Nosní sliznice čistí, ohřívá a zvlhčuje proudící vzduch. Částice a mikroby jsou filtrovány speciálním buňkami a řasami, nebo jsou díky hlenu, který většinou polykáme, bez toho, abychom to zaznamenali, odváděny dále hlouběji do dýchacích cest.
Oslabená imunita pak hraje důležitou roli při zánětu sliznice nosu a obecně v dýchacích cestách. Na obrannou a čistící funkci nosu pak mají vliv překážky nebo útvary v nose nebo patologicky zakřivená nosní přepážka, která rozděluje obě nosní dutiny.
Rýma neboli rinitida představuje nejčastější onemocnění horních dýchacích cest, kdy probíhá na nosní sliznici zánět. Tento zánět se může dále šířit i do vedlejších nosních dutin, kdy pak hovoříme o rhinosinusitidě. Ta probíhá buď akutně při trvání maximálně 4 týdny, subakutně (potíže trvající 4 týdny až 3 měsíce) nebo chronicky (delší než 3 měsíce). Mezi nejčastější původce infekční rýmy patří viry (až v 90 %), výrazně méně se jedná o bakteriální infekci. Typické je, že většina bakterií se na nosní sliznici normálně nachází. Méně často se setkáváme také s mykotickou rýmou nebo rhinosinusitidou. Jedná se většinou o pacienty s oslabenou imunitou, užívající léky na potlačení imunitního systému (imunosupresiva) nebo o pacienty na onkologické léčbě.
Akutní rýma je převážně virového původu. U chronické rýmy však rozlišujeme několik druhů rýmy – katarální, hypertrofickou, atrofickou nebo alergickou.
Rýma se neobjevuje ovšem pouze v souvislosti s viry a bakteriemi, ale je příznakem jiných probíhajících onemocnění. Sem náleží kolísání hladin hormonů, zejména estrogenů u žen v průběhu života. Rýma se objevuje při užívání některých léčiv, mezi něž patří léky proti vysokému krevnímu tlaku, psychofarmaka. Rýmu způsobuje i zavedení nasogastrické sondy nebo nosní tamponáda. Rýma se rozjede při různých abnormalitách – vybočení nosní přepážky, nosních polypech, adenoidních vegetacích, což je jiné pojmenování pro hypertrofii nosohltanových mandlí. Rýmou se projevuje alergie. Zde však pozor, protože může být jedním z příznaků počínajícího astmatu. Rýma je rovněž mimojícnovým příznakem gastroezofageálního refluxu.
Znalost příčiny rýmy a dalších potíží je důležitá pro vhodnou léčbu rýmy.